Lavabo & Banyo temizliğinde bilmeniz gereken önemli maddeler !

Lavabo & Banyo temizliğinde bilmeniz gereken önemli maddeler !

Çamaşır suyu ve kireç sökücü gibi ağır kimyasalların kalıntıları ve atıkları doğaya ve canlılara tahmin edilenden daha büyük zararlar verebiliyor. Birçok ağır kimyasalın kalıntılarının kuruyup toz olarak havaya karıştığı ve canlılar tarafından solunduğu da düşünülürse evinizde ağır kimyasallara yer vermek istememeniz gayet anlaşılır. Peki bu durumda temizlik sorunu nasıl çözülecek? Bakterilerden uzak, hijyenik ortamlar sağlamak için ihtiyacınız olan ufak önerileri size bu yazımızda sunacağız. Birbirinden şık banyo dekorasyonları eşliğinde vereceğimiz öneriler çok işinize yarayabilir. 

Evlerimizde temizlik malzemesi olarak kullanılabilecek bir çok zararsız kimyasal bulmak mümkün. Beyaz sirke, tuz, limon, karbonat bunlardan en önemlileri. Evin en temiz tutulması gereken alanlarından biri olan banyolarda bu tip maddelerle yeterli hijyeni sağlayabilir miyim diye endişeleniyorsanız size bir ipucu verelim. Bakterilerden kurtulmanın en etkili yolu sayıları çoğalmadan mücadeleye girişmektir. Yani günlerce bekletip haftada bir kez çamaşır suyuyla temizlemek yerine her gün bir kez sirke ile temizlik yapmak aynı hijyeni sağlayacaktır.

Işıl ışıl bir küvet için ihtiyacınız olan şey..

Küvet ve lavabo gibi seramik yüzeylerde ışıltı sağlamak için iki aşamalı temizlik yapabilirsiniz. İlk olarak tuz ve karbonat ile iyice ovalayıp bütün yağ ve kirlerden kurtulabilir daha sonra beyaz sirke ile yıkayarak parlak ve hijyenik bir ortam sağlayabilirsiniz. Ayrıca kaynar su ve karbonat kireç lekelerinden kurtulmak için de harika bir çözümdür.

Banyo aksamları çok eski ve basit temizleyicilerle temizlenmeyecek kadar kötü görünüyorsa belki de bir banyo aksamları uzmanıyla görüşüp yeni bir banyo yaptırmayı düşünme vaktiniz gelmiştir. 

Neden çevre dostu temizleyiciler seçmeliyiz?

Temizlikte işimize yarayacak malzemeleri doğal ve kimyasal olarak ayırmak pek doğru bir sınıflandırma olmaz çünkü karbonat, sirke gibi ürünler de aslında birer kimyasaldır. Ancak bu ürünleri doğada çözünebilen ve çözünemeyen olarak ayırabiliriz. Örneğin kireç sökücü gibi ağır kimyasallar atık borularından ve kanalizasyon sisteminden akıp, çözünmeden denizlere kadar ulaşıp, ciddi doğal kirliliklere neden olabiliyor, havaya ve toprağa karışabiliyorlar. Mutfakta kullandığımız limon, sirke gibi ürünlerin ise asla böyle bir riski yoktur. Hem atmosfer, hem toprak hem de deniz temizliği için kolay çözünebilen ürünler kullanmak çok önemlidir. Ayrıca ağır kimyasallara fazla maruz kalındığında dermatolojik ve alerjik reaksiyonlar da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenlerle hem evimizde yaşayan canlıların sağlığı hem de ekolojik denge için çevre dostu temizleyiciler seçmekte yarar var.  

Hijyenik tuvalet temizliği için birkaç öneri.

Tuvalet temizliği günlük olarak yapılması gereken bir işlemdir. Bakteriler hızla çoğalan ve çoğaldıkça daha zor yok edilen canlılardır bu nedenle çoğalmalarına fırsat vermeden günlük olarak temizlik yapmak en doğrusudur. Temizlik sırasında karbonatlı tuz ile ovup kaynar su ile durulayabilir ve sirke ile de son bir rötuş yapabilirsiniz. 

Ufak bir öneri olarak klozet rezervuarına beyaz sirke ve karbonatla sıkıştırarak yapacağınız temizlik küplerinden atabilir ve her sifonda anlık temizlik sağlayabilirsiniz.   

Etiketler: lavabo, banyo, lavabo temizliği, banyo temizliği, dezenfekte
Ocak 23, 2019
Listeye dön