İlk defa Divan-i Lügat-it Türk de ismi geçen ayran nesillerdir hayatımızda. Birçok geleneksel yemeğimizin olmazsa olmazıdır. Yazın içine bir tutam nane atıldığında serinlettiği gibi kışın da yağlı yemeklerimizin hafifleticisi oluyor. Bizim için bu kadar önemli olan bir içeceği alırken de haliyle ince eleyip sık dokuyoruz. Atsepete bize en iyi ayran markalarını bir arada sunuyor. Atsepete’ de bulunan ayran markaları;
 

Pınar markasının çeşitli boyutlardaki ayranları
 

Sütaş markasının çeşitli boyutlardaki ayranları
 

Torku markasının çeşitli boylardaki ayranları
 

Sek markasının çeşitli boylardaki ayranları
 

Sitede ihtiyaç haline göre farklı boylarda ayranların satışı yapılmaktadır. Böylece küçük atıştırmalıklarınızın yanında tüketebileceğiniz bir bardak ayran satın alabilirsiniz.
 

Ayran Fiyatları

Ülkemizde çok tüketilen besinlerde fiyat artışı da tüketim miktarıyla paralel olmaktadır. Bilinen ve kaliteli markaların ürünlerini de almak zor olmaktadır. Atsepete sitesinde bu markaların tümünü uygun fiyata almak mümkündür. Ayran sitede en çok rağbet gören ürünlerden biridir. Sitede ki ayran fiyatları 1, 68 TL ile 12 TL aralığında değişmektedir. Küçük boy ayranlar taşınması kolay olduğu için en çok çocukları okula giden ebeveynler tarafından tercih edilmektedir. Her kesime hitap eden fiyatlarıyla müşterilerinin yüzünü güldürmekte cep yakmayan fiyatlarıyla neredeyse her gün bir bardak ayran içebilmenizi sağlamaktadır. Bu siteden alınan hiçbir ayrana olumsuz yorum gelmemektedir.
 

Ayran Nasıl Yapılır?
 

Göktürklerin ekşiyen yoğurdun üzerine su eklemesiyle bulunan ayran atalarımızdan bize kalan damak zenginliğinden sadece biri. Ayran yapımı kulağa kolay gelmesine rağmen emek isteyen bir yapıma sahip. Anadolu’ya gittiğinizde ayran yapımı için yayık denilen özel makinelerin kullanıldığını göreceksiniz. Bu makinelerin içine bir kova yoğurda iki kova su denk gelecek şekilde koyulur, yaklaşık yirmi dakika boyunca makine su ve yoğurdu çalkalar bu çalkalama sırasında yoğurdun yağından tereyağı elde edinir. Atsepete’ de bulunan tüm markalar ayranı bu şekilde Anadolu yöntemiyle yapar. Yalnız markalar evde kullanılan yayık makinalardan ziyade daha büyük makinalar kullanırlar.
 

Yayık makineniz olmadan da ayran yapmanız mümkün elbette. Yapımı için su, yoğurt, derin bir kap ve isteğe bağlı tuz yeterli olacaktır. Derin kaba yoğurdu ve suyu ilave ettikten sonra pürüzsüz olana kadar çırpılmalıdır. Yoğurt ve su miktarını istediğiniz yoğunluğa göre ayarlayabilirsiniz. Her şeyde olduğu gibi ayran yapımının da püf nokta vardır, bu da ayranın topaklanma olmayacak şekilde çırpılmasıdır. Pratik olmasıyla beraber özen isteyen bu içeceğe bir tıkla Atsepete sitesinden ulaşabilmeniz mümkündür.
 

Ayranın Faydaları
 

Osmanlı döneminde yaz aylarında her sokak başında bir ayrancı bulunurmuş bunun nedeni ise ayranın vücuda olan yararları ve ferahlatan bir yapıya sahip olması. İçerik bakımından zengin olan ayran kalsiyum, protein, fosfor ve potasyumun yanı sıra A, B2, B6, B12 de bulundurur. Yazın çok tüketilmesinin sebebi ise terlemeden dolayı tuz oranı dengelemesinden dolayıdır. Oluşan mide bulantısını gidermek içinde bir bardak ayran önerilir. Zehirlenmelerde de evde tespit edildiği gibi hastaneye gidene kadar bir bardak ayran içilmesi önerilir. Her gün bir bardak ayran içmek tansiyonu, uykuyu düzenler, bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Yoğurt sevmeyen çocukların bile gözdesi olan ayran gelişime yardımcı olur. Yaşlılarda hipertansiyonu dengeler. Saymakla bitmeyen faydaları olan içeceğimizin güvenilir erişimini Atsepete sitesinden sağlayabilirsiniz. Hem binlerce yıldır kültürümüzde olan hem de vücuda sayısız faydaları olan ayranı düşük maliyetli, katkı maddesiz kaliteli markalardan temin etmek isteyeceksiniz. Atsepete bu markaların tümünü tek çatı altında topluyor. Müşteri sağlığını önemseyen firma sağlıklı gıdaların satışına öncelik vermektedir. Sağlığınızı sağlığı gibi önemseyen bir site.