Bebek Bezi Nedir?

Bebekler doğumlarından başlayarak ortalama olarak 4 yaşına kadar tuvaletlerini farklı ve özel olarak tasarlanan bez çeşitlerine yaparlar. Bebek bezleri bebek bakım ürünleri içinde kullanımı en basit ve en çabuk tüketilen ürünlerin başında gelmektedir. Günümüzde bebek bezleri eski dönemlerdeki bezlerle karşılaştırdığında en ayırt edici özelliği kullanıp atılabilmesidir. Bu özelliği ile birlikte eskiden yıkayıp kullanılan bezlere oranla daha fazla konfor ve kullanım kolaylığı sağlamaktadır.
 

Bebek bezleri bir iç çamaşırı gibi bele ve bacaklara oturan yapısıyla birlikte her bebeğin vücut tipi, cilt tipi için birbirinden farklı özellikleriyle birlikte çok sayıda ürün çeşidine sahiptir. Bu sebeple bebeğiniz için hangi bezin doğru olacağına karar verirken alacağınız bezi detaylıca incelemelisiniz. Bu durumda modellere, markalara, özelliklere ve çocuğunuzun bedenine dikkat ederek bebek bezi çeşitlerinden birini seçmeniz gerekmektedir.
 

Bebek Bezi Çeşitleri Nelerdir?

Bebek bezleri çeşitli markalar tarafından özel olarak tasarlanan bez çeşitliliğine sahiptir. Bebek bezi çeşitliliği sayesinde bebeklerin çok daha konforlu ve keyifli olması sağlanmaktadır. Bebek bezlerinin birbirinden farklı çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. Birçok popüler marka tarafından üretilen bebek bezi çeşitleri, aktif şekilde sıvıyı emer ve bebeklerin altının 12 saat boyunca kuru kalmasının garantisi sunar. Özellikle yumuşak bir dokuya sahip bezler sayesinde, bebeğinizin cildi korunur ve herhangi bir tahrişe yol açmaz. Bebek bezi çeşitlerinden seçim yaparken bebeğinizin kilosuna ve boyuna göre uygun olan ürünlerden birini tercih edebilirsiniz. Bazı bebek bezleri markalarının çiş göstergesi bulunurken, bazılarında da parfüm özelliği vardır. Parfümlü bebek bezleri bazı bebeklerde alerji sorunu yapabileceğinden yeni doğan bebek bezi modellerinde parfüm çok fazla kullanılmamaktadır. Ayrıca yeni doğan bebekler için üretilen ürünler arasında prematüre bebekler için özel olarak tasarlanan bebek bezi çeşitleri de bulunmaktadır. Bebek bezleri bağlanması bakımından farklı çeşitlere sahiptir. Bebek bezi çeşitlerini incelerken ihtiyaçlarınız ve bütçeniz doğrultusunda ürünlerden dilediğinizi tercih edebilir ve bebeğinizin daha keyifli olmasını sağlayabilirsiniz.
 

Bebek Bezi Almadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebek bezi satın alırken ilk olarak dikkat etmeniz gereken bebeğinizin boy ve kilosuna göre uygun bebek bezi numaralarını tercih etmektir. Örneğin bebeğinizin kilosu dört ile dokuz kilogram arasındaysa bebeğiniz için üç numaralı bebek bezini satın alabilirsiniz. Bebek bezi markalarından tercih yaparken dikkat edilmesi gereken diğer önemli husus ise bebeğiniz belinin kalınlığıdır. Çünkü markadan markaya bebek bezi numaraları kilo aralığı değişiklik gösterebilmektedir, bu gibi durumlarda bel çevresi ölçüsünü hesaba katmanız en uygun bezi satın almanızı sağlamaktadır. Ayrıca bez seçimi yaparken yüksek emiş gücüne sahip bir modeli tercih etmeniz hem bebeğinizin cildinin daima kuru kalmasını sağlar hem de pişik problemini ortadan kaldırdığı için bebeğinizin canı yanmaz. Emiş gücü düşük olan bezlerin ve kaliteli bantlara sahip olmayan bezlerin gün için çok daha sık şekilde değiştirilmesi gerekir. Bu yüzden kalitesiz bir bebek bezi almanız hem maddi açıdan sizi zarar sokar hem de bebeğinizin sağlığı açısından olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Son olarak en iyi bebek bezi ürünlerinin yumuşak olması en önemli detaylardan biridir, bu sayede bebeğinizin narin cildi zarar görmez.
 

Bebek Bezi Fiyatları Ne Kadardır?

Bebek bezi fiyatları pek çok faktöre bağlı şekilde değişik tutarlara denk gelmektedir. Başta markalar olmak üzere farklılaşan ürün fiyatları, pek çok farklı özelliklerle sizlerin tercihine sunulmaktadır. Bez fiyatları marka, malzeme, özellik ve içindeki adet sayısı gibi farklı özelliklere göre belirlenmektedir. Bebek bezleri günde belirli aralıklarla değiştirildiğinden kaliteli bir bebek bezinin sağladığı yüksek emiş gücü sayesinde bezi daha az değiştirmeniz gerekir. Bu sebeple bebek bezi satın alırken anne babalar marka, model ve özelliğe sahip bebek bezleri arasında fiyat kıyaslaması yaparken kendilerine ve bebeklerine en uygun bezi tercih etmek için bütün unsurları göz önünde bulundurmalıdır.