Anne Sütünün Önemi

Uzmanlar ilk 6 ay sadece anne sütü öneriyor. Anne sütünün içinde sahip olduğu karbonhidrat, protein, yağ, mineral ve su gibi besin içerikleri bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir ve tek başlarına yeterlidir. Anne sütü sayesinde bebekleriniz her açıdan gelişmeye devam eder. 6 ay sonunda bile, anne sütüyle besleme devam etmelisiniz. Anne sütünün sahip olduğu özellikler bebekleri 2 yaşına kadar besler ve büyümelerine yardımcı olur. Ancak arada sırada sütünüzün azalması veya yetmemesi gibi durumlarda ek besinlere geçmeniz gerekebilir. Bu durumda bebeğiniz için en iyi bebek mamalarını bulmanız gerekiyor.
 

Bebek Mamasının Önemi

Bebekler için en önemli olan şey anne sütü olsa da bir yerden sonra bebek mamasına geçilmesi gerekebilir. Bu durumda bebek mamasının anne sütü kadar iyi olması gerekir. Teknolojinin gelişmesi sayesinde bebek mamaları artık anne sütüne çok yakın. Neredeyse anne sütü kadar yararlı, lezzetli ve doğallar. Bebekleriniz bebek maması yerken hem ihtiyacı olan besin değerlerini alır hem büyümeye devam eder hem de karnı doyar. Siz de bebeğiniz için güvendiğiniz bir markadan bebek maması alabilir ve bebeğinize en iyi bakımı sağlayabilirsiniz. Atsepete olarak bebeğinizin çok seveceği ve ona yararlı olacak bebek mamalarını sayfamızda sunmaktayız.
 

Bebeklerinizin gelişimi için bebek mamaları kadar formül mamalar da önemlidir. Formül mamalar inek sütünün gelişmiş halidir ve özellik olarak anne sütüne çok yakındır. Üstelik bebeğiniz için çok sağlıklı ve yararlıdır. Bundan dolayı formül sütler bebeğiniz için büyük önem taşımaktadır.
 

Bebeğiniz bebek mamalarını reddederse endişelenmeyin. Bazen bebekler hazırladığınız mamaları yemek istemeyebilir. Bu durumda kendinizi ya da bebeğinizi strese sokmayın. Bebeğinizin formül sütleri içmiyorsa sorun biberondan olabilir. Biberonun uçununu, şeklini, boyutunu, yapıldığı maddeyi sevmemiş olabilir. Bu durumda yeni uçlar deneyebilirsiniz. Aynı şekilde kullanacağınız her mamanın tadı ve kokusu farklı olur, bebeğiniz bunu da sevmemiş olabilir. Bu yüzden farklı bir mamayı da denemeniz gerekebilir.
 

Bebeklerinize Yiyecek Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğinizin ilk yıllarındaki beslenmesi, ömrünün geri kalanındaki büyümesini ve sağlığını etkilemektedir. Bu yüzden ek besine geçtikten sonra da beslenmesi konusunda çok dikkatli olmalısınız. Bebeğinizin sağlıklı ve organik gıdalar yemesine, anne üstünü 2 sene boyunca almasına özen göstermelisiniz.
 

Alacağı ek besinleri yeterli seviyede aldığından emin olur. Bebeğinizin büyümek için her şeye ihtiyacı vardır. Bu yüzden asla tek çeşit yemekle beslememeli ve dikkatli olmalısınız. Bebeğinizin favori bir yiyeceği olsa da sadece onunla beslememeli ve diğer seçenekleri denemelisiniz. Aynı zamanda bebeklerinizin organik yiyecekler yediğinden emin olmalısınız.
 

Bebeğinizi abur cuburlardan uzak tutun. Şeker ve çikolata gibi yiyecekler çok lezzetli olsa da çok sağlıksızdırlar. Aynı şekilde bebeğiniz bu tür tatlı gıdalara alışırsa normal yemeklere burun kıvırabilir. Bebeğinize ödül olsun diye abur cubur vermek yerine lezzetli meyveler vermeniz çok daha iyi olacaktır. Böylece bebeğiniz sağlıklı bir şekilde büyümeye devam eder.
 

Bebeğinizi Yemesi İçin Zorlamayın

Bebekler birçok şeyi yeni yeni öğrense de kendi vücutlarını anlayabiliyorlar. Yani bebekleriniz doyup doymadıklarını anlayabilir ve ona göre sizden yemek isteyebilir. Siz bebeğim uzun süre yemek yemedi diye beslemek isteyebilirsiniz ancak bebeğiniz aç değilse yemek istemeyecektir. Yetişkin olarak siz yemek konusunda nasıl karar veriyorsanız bebekleriniz de aynı kararları verebilir. Bebeğiniz bunun dışında yediği yiyeceklerin tadını da sevmeyebilir. Bebeğinize bu yüzden çeşitli lezzetli yiyecekler sunmalısınız.