Günümüzde birçok ülkede tüketilen çay, tadından ve enfes aromasından dolayı sıklıkla tercih edilen içeceklerden biridir. En çok tüketilen içecekler arasında yer alan ve her ülkede ve bölgede farklı şekillerde demlenen çayın vücuda birçok yararı vardır. Kahvaltıların ve tatlıların yanına yakışan aroması ve sıcak içiminden dolayı birçok kişide bağımlılık yapmaktadır. Az demli olarak tüketildiği gibi demli olarak da tüketilen çaylar, bireylerin damak tadına göre farklılık göstermektedir. Türkiye’de genellikle kaynar su ile demlenen çay farklı bölgelerde değişik içecekler ile birlikte hazırlanmaktadır. İnsan sağlığı üzerinde de önemli etkileri bulunan çayın kan basıncını düşürmede oldukça etkili olduğu da yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.
 

Çay Çeşitleri ve Fiyatları
 

Bitki çayı, meyve çayı, siyah çay, soğuk çay, yeşil çay ve Bergamot aromalı çay gibi çeşitleri bulunmaktadır. Ülkemizde en çok tüketilen, çay olma özelliği taşıyan siyah çay, Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Paketlenene kadar birçok aşamadan geçen ve büyük bir zahmetle toplanan siyah çay, sofralara eşsiz bir lezzet katar. Elle toplanan yapraklar güneşte soldurulduktan sonra ikinci aşama olan yuvarlanma işlemine geçilir. Oksidasyon ve yaprakların kurutulması aşamasından sonra paketlenir. Üretim aşamasında makine yöntemi ile paketlenen çay 4 farklı işlemden sonra satışa hazır hale gelir. Çay üretimi için gerekli olan iklim koşullarının uygun olduğu ve Hindistan’ın güneyinde bulunan Sri Lanka’da üretilen Seylan çayı ise yoğun ve eşsiz lezzetinden dolayı büyük bir çoğunluğun tercih ettiği bir çaydır. Siyah çay ile arasındaki en önemli fark, yapraklarının daha iri olmasıdır. Uzak doğu ülkeleri ve Hindistan’da yetiştirilen yeşil çay ise Türkiye’de siyah çaydan sonra kullanılan ikinci çay çeşididir. Yağ yakıcı olması sebebiyle özellikle diyet listelerine giren yeşil çay zayıflama konusunda oldukça etkilidir. Birçok rahatsızlığa iyi gelen yeşil çay, vücuttaki yağların yakılmasında da oldukça etkilidir. Diğer bir çay çeşidi olan bitki çayları, piyasada hemen hemen her markette bulunan ve tek içimlik poşetler biçiminde kutu şeklinde satılan çaylardandır. Çaya farklı aromalar verilerek üretilmiş olan bu çayları tercih edenler de oldukça fazladır. Karadeniz bölgesinin doğusunda ve daha çok Rize’de üretilen Rize çayı, siyah çayın en çok tüketilen çeşitlerindendir. Çay markaları, çayın fiyatını belirleyen önemli bir özelliktir. Paketinin büyüklüğüne ve gramajına göre değişiklik gösteren çay fiyatları farklılık gösterse de ortalama bir fiyata sahiptir.
 

Çay Nasıl Hazırlanır?
 

Çayın eşsiz lezzetine ulaşmak ve lezzetinden keyif almak için nasıl demlendiğine dikkat edilmesinde fayda vardır. Çayın demlenebilmesi için suyun kaynama derecesine ulaşması ve daha sonra çayın demlenmesi gerekir. Aksi takdirde çay demlenmemiş olur ve lezzetli olmaz. Ölçüsüne göre hazırlanan demin üzerine kaynamış su eklendikten sonra çay demlenmeye bırakılır. Demini alan çay artık servise hazırdır. Farklı şekillerde üretilen demlik poşet çay, bitki çayı ve süzme çaylarda özel paketleri ile birlikte kullanılmaktadır. Aynı şekilde kaynamış su üzerine koyulan bu poşet çayların hepsinde genellikle aynı lezzet vardır.
 

Çayın Faydaları
 

Taze bir şekilde tüketilen çayın insan vücuduna sayısız yararı bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre kalp sağlığı için sayısız faydası olan çayın kansere karşı koruyuculuğu da ispatlanmıştır. Düzenli bir şekilde çay içen kişilerin diyabet ile karşılaşması oldukça düşük olarak bilinmektedir. Siyah çay, stresi azaltmada oldukça etkilidir. Damar sağlığını korumasının yanı sıra kalp krizi riskini ve damar tıkanıklığını da büyük ölçüde azaltmaktadır. Osteoporoz riskini azaltan siyah çayı fazla aşırıya kaçmadan tüketen tüm bireyler, daha sağlıklı kemiklere sahip olur.