Çikolata Çeşitleri
 

Ortalama olarak 4000 yılı aşkın bir süredir insan hayatında bulunan çikolata bir çeşit tatlı yiyecek türü olarak bilinmektedir. İlk keşfi günümüzdeki çikolata ile alakalı olan bir tür olmasa da o dönemlerde de enerji veren ve mutluluk veren bir özelliği olduğuna inanılmaktadır. Yoğun bir şekilde ham kakao içeren ve herkesin çok sevmiş olduğu Çikolata çeşitleri 6 türden oluşmaktadır. Bu çeşitleri şu şekilde sıralamak mümkündür;
 

Pralin Çikolata: Genel olarak en az %25’lik bir oranının bitter çikolata, sütlü çikolata, beyaz çikolata ya da dolgulu çikolatalardan oluşan bir çikolata çeşididir.
 

Kuvertür Çikolata: Normal olarak tüketilen çikolatalardan ayrılmasının sebebi normalden daha fazla kakao yağı içermesidir. Genel anlamda pastacılıkta kullanılan kuvertür çikolata butik çikolata yapımında da kullanılmaktadır. Çeşit olarak çikolatanın bütün çeşitlerinden üretimi mevcuttur. Ancak ihtiyaca göre üretimi en çok tercih edilen üretim şeklidir.
 

Bitter Çikolata: İçeriğinde ki yoğun kakao tadından tanımakta olduğumuz bir çikolata çeşitidir. Ortalama olarak %35 ve üzeri ham kakaodan üretilmekte olan bu çikolata türü %85 kakao oranına kadar üretilmektedir.
 

Sütlü Çikolata: İçeriğinin %25’lik bir oranı ham kakaodan oluşmaktadır. Ayrıca içerisinde %14 - %15 oranlarında süt tozu bulunmaktadır.
 

Beyaz Çikolata: Beyaz renkte oluşu birçok kullanıcıyı kakao içermediği hakkında yanıltabilmektedir. Ancak kakao yağı, süt tozu ile üretilmektedir. İçeriğinde barındırdığı kakao yağı oranı %20’li oranlardan %50’li oranlara kadar çıkarılarak üretildiği gözlemlenebilmektedir.
 

Dolgu Çikolata: Dış kısmı çeşitli çikolata türlerinden oluşturulabilmektedir. Ancak içerisi akışkan dolgu çikolatadan oluşmaktadır.
 

Çikolatanın Faydaları
 

Yaşam döngüsünde sadece tatlı bir yiyecek olarak algı yarattığı görülse de aslında insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Başta gelen serotinin yükseltici etkisi ile birlikte insan hafızasında güçlenme ve algı konusunda gelişim çikolatanın faydaları arasında bulunmaktadır. Birçok kullanıcının da bildiği üzere çikolata mutluluk veren bir yiyecektir. Bunun sebebi ise içeriğinde bulunan triptofan denilen maddedir. Stresin azalmasında büyük etki sağlar ve azalan stres sonucunda insan üzerinde mutluluk oluşmasına neden olur. Önemi konusunda değerlendirmelerin bolca bulunduğu çikolata ve türleri kanser hücrelerinin azalmasında dahi rol almaktadırlar.
 

Tatlı vazifesi görmekte olan çikolata çeşitleri içerdiği maddeler ile tansiyon üzerinde düşmeye yönelik bir etkiye de sahiptir. Tansiyon üzerinde etki sağlamakta olan çikolata, kalp düzenini ve kalbe karşı oluşabilecek riskleri azaltarak kalp krizi riskine de müdahalede bulunur. En basit ve tüm kullanıcılarında yakından bildiği enerji arttırma özelliği de çikolatanın faydaları arasında yerini almıştır.
 

Çikolata Nasıl Saklanır?
 

Bitter çikolata ve diğer çikolata çeşitleri bilineceği gibi kakao yağı ve ham kakaodan üretilmektedir. Değerli bir madde olarak kakao yağı ya da ham kakaonun kalitesi genel anlamda çikolata fiyatları üzerinde büyük etkiye sahiptir. Bu denli değerli olan çikolata çeşitleri bozulma riski ya da erime riskine karşı olarak hangi konumlarda ve çikolata nasıl saklanır sorusunu doğurmaktadır. Hassas bir yapıya sahip yağ çeşitlerinden olan kakao yağı öncelikli olarak hava şartlarından çok fazla etkilenmektedir. Oda sıcaklığı bazen çok sıcak gelebilir fakat dolap sıcaklığı da çikolata üzerinde olumlu sonuçlar yaratmayabilir. Bu nedenle uygun sıcaklık değeri 18 derece ile 22 derece arasında belirlenmektedir.
 

Islanması ve buz dolabında saklanması halinde tat ve doku bakımından değişime uğrayabilecek bir yapıya sahiptir. Az nemli veya tamamen kuru ortamlarda muhafaza edilmesi sağlıklı olacaktır. Muhafaza edileceği ortam içerisinde koku veren diğer madde ya da yiyeceklerden uzak tutulmalıdır. Aksi durumlarda çikolatanın bulunduğu ortam kokusunu ve tadını etkileyebilir.