Dana Eti Nedir?

Dana eti, sığırların yavrusu olan danalardan elde edilen kırmızı et çeşitlerinden biridir. Sığırın doğumunda altı aya gelene kadar erkek ve dişi yavruları buzağı olarak adlandırılmaktadır. Altı aylıktan bir yıllığa kadar olan erkek yavrularına ise Dana denmektedir. Avrupa, Amerika ve Avustralya'da yemeklerde en çok tercih edilen et cinsi olmakla birlikte Türkiye’de de tüketimi oldukça fazladır. Dana eti ile sığır eti arasındaki fark ise genç sığır cinsi hayvan ile yaşlı sığır arasındaki yağ metabolizmasından kaynaklanmaktadır. Genç sığır olan dana eti oleik asit yönünden zengin iken yetişkin olan sığırın eti stearik asit açısından zengindir. Bu değişiklikten kaynaklan farklı lezzetler ve tüketim sırasında insan metabolizmasında farklı etkiler yaratmaktadır.
 

Dana Etinden Hangi Yemekler Yapılır?

Dana eti hem başlı başına bir yemek olabilirken hem de yemeklerinizin içine konularak lezzet katmaktadır. Dana eti ile ızgara, haşlama, rosto, kızartma, köfte, kavurma, fırın ve tava yemekleri yapabilirsiniz. Başlıca protein kaynağı olan dana eti hem yemeklerinize oldukça tat katacak hem de vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri sağlayacaktır. Dana eti yemekleri oldukça fazla olduğundan etin alacağınız bölümüne göre istediğiniz yemeği tercih edebilirsiniz.
 

Dana Etinin Bölümleri Nelerdir?

Dana etinin toplamda 13 adet bölümü bulunmaktadır. Kırmızı et, içerdiği yüksek miktarda protein, demir ve çinko sayesinde, bedenin gelişmesi ve sağlık açısından gerekli olan birçok ihtiyacı karşılamaktadır. Özellikle çocukların gelişiminde ihmal edilmemesi gereken besinlerden biri olan dana eti, Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerinin olmazsa olmaz bir parçası haline gelmiştir. Ayrıca dana eti, kıyma, kuşbaşı gibi yemek yapımında ihtiyaç duyulan farklı çeşitleri ile satışa sunulduğundan birçok yemek için en iyi alternatiftir. Dana antrikot iki kürek kemiği arasından ve pirzolalık yerinden çıkartılan, kemiğinden sıyrılmış et dilimidir, yağ dokusu oldukça yüksektir. Dana bonfile ise hayvanın sırt kısmından çıkar bu sebeple oldukça yumuşaktır ve yemeklerin vazgeçilmezlerinden biridir. Dana gerdan yağsız kıyma yapımında; dana döş ise yağlı kıymada kullanılmaktadır. Kasapların kıyma kullanımında en çok tavsiye ettiği bölümlerdendir. Dana biftek ise diz ekleminin üst kısmıdır. Buttan, böbreğin altından çıkar, etin en kıymetli bölümüdür, neredeyse sinir ve yağ hiç bulunmamaktadır. Yağsız ve sinirsiz bir et olduğu için kızartma, soslu tencere yemekleri ve fırın yemekleri için oldukça uygundur.
 

Dana Eti Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeilidir?

- Satın alacağınız dana etinin canlı renkte olmasını göz önünde bulundurmalısınız.
 

- Dana etinde ağırlaşmış bir koku, ilaç veya dezenfektan kokusu olmamasına özen göstermelisiniz.
 

- Dana etinin duruşunun toplu ve kendini salmamış olması gerektiği için eğer et kendini salmışsa içine su enjekte edilmiş olduğunu gösterir.
 

- Hazır paket içinde satışa sunulan dana etlerin kapları içinde çok fazla kanlı sıvı olmamalı, yumuşamış ya da ezilmiş olmaması gerekmektedir. Ayrıca ambalajında yırtık ve herhangi bir hasar olmayan paketi almaya dikkat etmelisiniz.
 

- Hazır paket içinde satılan dana etlerin özellikle son kullanma tarihini mutlaka kontrol etmeyi unutmamalısınız.
 

- Donmuş olarak satın alacağınız dana etinin üzerinde renk değişikliği olmamasına ve çözülmüş, yumuşamış olmamasına özen göstermelisiniz.
 

Dana Eti Fiyatları Ne Kadardır?

Dana eti fiyatlarını belirleyen en önemli etkenlerden biri markası ve etin almak istediğiniz bölümüdür. Markalar belli bir fiyat ölçüsünde yerini aldığından, marka ve kalite algısı bir bütündür. Dolayısıyla et fiyatlarından bir dalgalanma olması durumunda bu dalgalanma bütün markalarda kendini belirgin şekilde gösterecektir. Kalite ile markalaşmış et fiyatları, kalitesinin ve sağlıklı üretiminin bir gereği olarak kalite algısı oluşmamış markalara göre çok daha yüksek fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Ancak her çeşit marka ve kalitede dana eti ürünlerinin fiyatları, internet kullanımının yaygınlaşmasıyla artık kıyaslanabilir durumdadır.