Dünya genelinde ilk içecek tüketme alışkanlığı canlı hayatının başlangıcı olarak kabul edilebilir. İçecek tarihinin başlangıcı ise 17. yy olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de içecek üretimi ise Cumhuriyet'in kuruluş zamanına denk gelmektedir. İlk üretim gazoz ile başlanmıştır. Üretimle başlayan içecek üretimi yeni keşfedilen içeceğin doldurulması, şişelenmesi gibi farklılıklarla değişim kazanmıştır. Ülkemizde ve yurt dışında binlerce marka içecek çeşitliğine katkı sağlamaktadır. İçecekleri üç başlık altında değerlendirmek mümkündür. Bunlar;

• Sıcak İçecekler

• Gazlı İçecekler

• Gazsız İçecekler

olarak kabul edilmektedir.

 

Sıcak İçecekler

 

Sıcak içecekler denildiğinde aklımıza ilk çay ve kahvenin çeşitleri gelmektedir. Türkiye için milli içecek olarak adlandırılan çay, dünya genelinde en çok tüketen içecek olarak kabul edilir. Türkiye bu ülkeler arasında yer almaktadır. . Türk tüketicilerin en fazla tercih ettiği olarak kabul edilen, siyah çay öncelikli olmakla birlikte aromalı çaylar da bununla birlikte tüketilmektedir. Bundan dolayı da birden fazla çay şirketleri her zaman kendilerini yenileyip farklı aromalı çay bulmak için uğraşmaktadır. Diğer en fazla tüketilen içecek ise kahvedir. Geleneksel Türk kahvesinin öncülüğünde diğer kahve çeşitleri gelmektedir. Bu içecekler Dünya genelinde en fazla tüketilen içecekler olarak bilinmektedir. Her kişinin kendine özgü kahve tüketimi vardır. Kimileri tek kahve şeklinde tüketirken kimileri ise bu kahveyi yumuşatmak için kahve ya da süt tozlarını da katmaktadır. Bundan dolayı da kahve üretimi yapan şirketler tek kahve üretmekle kalmayıp yan çeşitlerini de üretmektedir. Kiloluk paketleme ile birlikte tek kullanımlık ve tek kişilik şeklinde de üretimler son zamanlarda artmaktadır. Tek kişilik alarak tüketici firmalar tüm kahve ve çayları üretme şansı yakalamıştır. Çay ve kahvenin sağlık açısından katkısı da yadsınamaz gerçekler arasındadır. Uzmanların ortak görüşü ise; Kalp sağlığına faydalı, bağırsak sağlığını iyileştirir, inme riskini azaltmaya yardımcı olur, kan şekeri seviyesini düşürür. çayda ve kahvede bulunan tein ve kafein kanser hücrelerinin üzerinde etkilidir.

 

Gazlı İçecekler:

 

Gazlı içecekler, içecek sektörünün en yeni ve en gelişmiş kategorisidir. Alışılmış gazlı içecek tadları ile birlikte alışılmamış tadları bulmak için de her geçen gün araştırma yapılmaktadır. Gazlı içeceklerin büyük çoğunluğu genç kesimler tarafından tüketildiği için şekerli ve şekersiz çeşitleri bulunmaktadır. Gazlı içecek firmaları ise son yıllarda bunu dikkate alarak üretim yapmaktadır. Gazlı içeceklerin faydaları ise; sıvı takviyesi , sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkisi, gibi faydaları bulunmaktadır.

 

Gazsız İçecekler:

 

Gazsız içecekler; sporcu suları, ayran, meyve suları, aromalı içecekler gibi birden çok içecek türleri vardır. Su insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli mineraldir. İnsan yemek yemeden günlerce durabilir ama su içmeden duramaz. İnsanın vücut fonksiyonlarını yerine getirme de katkısı çok önemlidir. Türkiye genelinde meyve suyu tüketimi her geçen gün artmaktadır. Kişi başına tüketim litre bazında artış göstermektedir. İçecek sektörü ne kadar büyüse de meyve suları ve aromalı içecekler çeşitleri de aynı oranda büyümektedir. Neredeyse tüm firmalar farklı aromalar yaparak çeşitliliği arttırmaktadır. Trendlerin öncüsü olmak için uğraşmaları tüketicilerin yararınadır. Tüketiciler farklı lezzet farklı tadlar arayışındadır. Gazsız içecek kategorisinin bu yönlü ilerlemesi ebeyevlerin de tercihidir. Anne ve babalar çocuklarının içecek gereksinimini gazsız içecekleri satın alarak karşılamaktadır. Ebeyevnlerin bu talepleri yapılan araştırmalar sonunda değerlendirilerek gazsız içecek üretimi biçimlenmektedir. Gazsız içeceklerin faydaları ise; baş ağrılarını önler, kilo vermeye katkı sağlar, cildi gençleştirir, metabolizma üzerinde etkilidir. Potasyum C vitamini alumina, katkı sağlığına ve kanser hastalığına karşı koruyucu etkiye sahiptir.