Geçmişten günümüze değişmeyen günlük hayatımızın rutini haline gelen kahve hem ticari hem de sosyal açıdan farklı konuma sahiptir. Kültürümüzün içecek kategorisinde vazgeçilmez unsurlardan biridir. . Eve gelen misafirlere ilk ikram edilenler arasındadır. Geçmişte kahve kahvehanelerde servis edilirdi. Günümüzde ise birçok mekânların vazgeçilmez içeceği halindedir. Kafeteryaya gitmek istemeyen tüketiciler ise internet sayfaları üzerinden kahve satan sitelerden güvenle temin etmektedir. Türk kültürü için önemli konumda olan kahve son zamanlarda birden çok kültürü de etkisi altına almıştır.
 

Kahve Çeşitleri

Türk mutfağı için önemli bir yere sahip olan kahvenin birden fazla çeşidi mevcuttur. Üretici firmalar kahveye artan talep sayesinde kahvenin çeşitlerini artırmaktadır. Tüketiciler sıcak ve soğuk havalara göre kahve içimini azaltmak yerine farklılaştırmaktadır. Sıcak havalarda buz ya da kahveyi soğuk yere koyarak tüketmektedir. Son zamanlardaki araştırmalar kahve tüketiminde farklı çeşitleri daha çok tükettiği görülmektedir. Klasikleşen, kahve aroması değiştirilen kahveyi tercih eden tüketiciler, kahvenin yanında ikram edilenlere de önem vermektedir. Üretici firmalar bu talepler doğrultusunda kahvelere farklı aromalar katarak bu geleneği devam ettirmektedir. Damla sakızlı Türk kahvesi, gül lokumlu Türk kahvesi, Osmanlı kahvesi, filtre kahve gibi kahvenin çeşitlerini artırmaktadırlar. Değişmeyen kahve çeşitleri ise şunlardır;
 

• Türk kahvesi
 

• Melengiç kahvesi
 

• Neskafe
 

• Yemen kahvesi
 

• Dibek kahvesi
 

Kahve çeşitlerine örnektir. Ayrıca aromalar katarak da sayısı artış göstermektedir.
 

Kahve Nasıl Hazırlanır?

Gelenekselleşen Türk kahvesi yapımını herkes farklı şekilde hazırlayabilir. Kimi kahvesini sade kimisi az şekerli kimi ise bol şekerli sevmektedir. Kendi içme şekline göre bir fincan suya bir tatlı kaşığı kahve koyarak ocağa konulmaktadır. Su ve kahvenin karışmasını sağladıktan sonra ocağın altı açılmaktadır. Az ateşte pişirilmelidir. Köpüğü çıkana kadar pişirildikten sonra köpüğü fincana alınır. Biraz daha pişirildikten sonra ocağın altı kapatılıp fincanın tamamı doldurulmalıdır. Ocakta pişirilme bu şekilde yapılmaktadır. Ayrıca közde ve kumda da pişirilmektedir. Türk kahvesi yanında klasikleşmiş Türk lokumu ile birlikte servis edilmektedir. Türk kahvesinin faydalarına bakarsak: kolesterolü düşürür, baş ağrısını büyük oranda geçirir, kolay nefes almayı sağlar ve astım riskini azaltmaya yardımcı olur.
 

Neskafe Yapımı

Kahve ve süt tozu ile ayrı satılsa da neskafe genellikle tek kişilik şekilde küçük paketlemeler halinde satışa sunulur. Tüketicin damak zevkine göre su ve süt ile yapılır. Cezveye alınan suyun kaynaması sağlanmaktadır. Kaynayan suyun bardağa dökülüp paket halindeki nescafe ise üzerine ilave edilmektedir. Oluşan karışımı birbirlerine karıştırılarak sıcak şekilde tüketilmelidir. Nescafe faydaları ise: metabolizma hızlandırır, yağ yakılmasına katkı sağlar, kilo vermeye yardımcı olur.
 

Dibek Kahve Yapımı

Aslında dibek kahvesi bir kahve çeşidi değildir. Kahvenin farklı öğütülmesi sonucunda oluşmuştur. Kahve havana alarak dövülmektedir. Yapımı ise; cezveye kişi sayısı kadar 1 tatlı kaşığı kahve konulur. Bir fincan su da ilave edilip karıştırılır. Damak zevkine göre de şeker konularak tekrardan karıştırılır. Ocağa alınır ve pişirmeye başlanır. Üst kısımda oluşan köpük fincana alınır Türk kahvesinde olduğu gibi biraz daha pişirilerek tamamı fincana boşaltılır. Dibek kahvesinin de olmazsa olması kuşlokumu ile servis edilir. Dibek kahvesinin birden fazla faydaları vardır. Bunlar; sindirim sistemi çalıştırır, hazmı kolaylaştırır, tok tutmada katkı sağlar, düzenli kullanıldığında ağız kokusunu önlemektedir.
 

Filtre Kahve Yapımı

Öğütülmüş kahve frence presse içine yerleştirilir üzerine sıcak su dökerek biraz demlenmesi için bekletilir ve servis edilir. Evde makine kullanmadan filtre kahve bu şekilde yapılmaktadır. Filtre kahvenin faydaları: enerji vermektedir, beyin fonksiyonlarının çalışmasında katkı sağlamaktadır, yağ yakmanıza katkı sağlamaktadır, depresyon girme riskinizi azaltmaktadır.