Yaz aylarının vazgeçilmezi olan ve her mevsim rahatlıkla tüketilebilen içeceklerden biri olan limonatanın insan vücuduna sayısız faydası bulunmaktadır. Sıcak havalarda vücudu ferahlatması ve vücut dengesini korumasından dolayı sıklıkla tüketilen limonata, birçok kişinin favori içeceği arasında yer almaktadır. Su, limon ve şekerden oluşan bu içecek, çok zamanlardan günümüze kadar gelmeyi başarmış geleneksel içeceklerden biridir. Bilindiği gibi limonun faydaları saymakla bitmez. Limon ile su karışımı olan limonata da faydası saymakla bitmeyen içecekler arasındadır. Hepsi birbirinden farklı şekilde üretilen limonata çeşitleri oldukça fazladır. Çilekli limonata, karpuzlu ve çilekli limonata, elmalı limonata, kekiği bol şekerli limonata ve daha farklı birçok meyveden limonata üretilip satılabilir. Limonata yapmak isteyen kişiler limonun yanına yakışabilecek her türlü şeyi kullanarak limonata yapabilirler. Birçok içeceğin aksine daha hafif olan ve hiçbir şekilde yan etkisi bulunmayan limonata, aşırıya kaçmadan rahatlıkla tüketilebilir. Limonata yaptıktan sonra bir iki saat buzdolabında bekletmek, limonatanın tat alması ve ferahlatıcı bir özelliğe sahip olması açısından oldukça önemlidir. Bayramlara, partilere ve doğum günleri gibi özel günlere fazlasıyla yakışan limonata zararsız bir içecek olduğu için büyük bir çoğunluğun tercih ettiği ilk seçeneklerden biridir.
 

Doğal Limonata

Limonata, sadece limon ile yapıldığı gibi farklı meyvelerin karışımıyla da üretilebilir. Genellikle damak zevkine göre ve içen kişinin tercihine bağlı olarak tüketilen doğal limonatadır. Doğal limonatanın içeriğinde zararlı maddeler bulunmaz. Bundan dolayı herkes gönül rahatlığıyla tercih edebilir. Ev yapımı limonata, doğal limonataya bir örnektir. Limon, toz şeker, içme suyu ve tat vermesi için az miktarda nane kullanılarak mükemmel bir limonata yapılabilir. Doğal limonatanın nasıl yapıldığı ve ne şartlarda yapıldığı bilindiği için bu limonata rahatlıkla içilebilir. Ebeveynler çocuklarına zararlı meyve suları ve içeriği belli olmayan içecekler yerine doğal bir şekilde hazırlanan limonatadan içirebilirler.
 

Limonatanın Faydaları Nelerdir?

Limonata C vitamini deposu olarak bilinmektedir. C vitamininin yararları, bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve C vitamini vücudun bağışıklık kazanmasında oldukça etkilidir. Grip olan bireylere sürekli C vitamini almaları ve c vitamininin fazla olduğu meyveler tüketmeleri önerilir. Limon da C vitamininin yoğun olduğu bir meyve olduğu için limonatanın büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Limonataya bir miktar buz katılarak yaz aylarında serinletici bir içecek olması sağlanabilir. Limonun bilinen bir diğer özelliği de bakterileri öldürmesidir. Ağız içerisinde oluşan bakterileri öldürür ve daha rahat nefes alınmasını sağlayarak solunumu rahatlatır. Tansiyonu hızlı bir şekilde düşüren limon, tansiyonu düşük olan kişilerin daha dikkatli bir şekilde tüketmeleri önerilir.
 

Limonata Fiyatları ve Çeşitleri

Piyasada satılan çeşitli markalara ait konsantre limonata çeşitleri mevcuttur. Marketlerde ve birçok yerde satılan limonataların doğal olanları mevcuttur ve gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Konsantre limonata için bir miktar portakal kabuğu rendesi, bir miktarda limon kabuğu rendesi ile limonatanın içeriği zenginleştirilebilir. Boyutuna ve markasına göre değişiklik gösteren limonata fiyatları ise, limonata almak isteyen kişilerin merak ettikleri konulardan biridir. Detaylı bir araştırma yapılarak bu fiyatlar hakkında bilgi sahibi olunabilir. Piyasada satılan birçok limonatalar mevcuttur. Bunların oldukça düşük fiyata satılanları da bulunmaktadır. Bu limonataların içeriğinde kullanılan malzemelere dikkat edilmeli ve çok düşük fiyatlı limonataların tüketiminden kaçınılmalıdır. Aksi takdirde faydalı olarak bilinen limonata, vücuda yan etki yaparak olumsuz durumlarla karşılaşılmasına neden olabilir. Kaliteli ve sağlıklı bir limonatanın içeriğinde kullanılan limon miktarı fazladır. Bu özelliği ile de limonatanın sağlıklı veya sağlıksız olduğu anlaşılabilir.