Asırlardır içilen bitki çayları, şifa kaynağı olarak bilinir. Çeşitli rahatsızlıklarda tedaviye destek amaçlı tercih edilmektedir . Zayıflamaya yardımcı, sindirim sistemi destekleyici, mide sorunları gibi birçok derde derman olmaktadır. Halk arasında bitki çayının keşfiyle ilgili birçok rivayet anlatılmaktadır. Efsaneye göre Çin’in ilk imparatorlarından biri bitki çayı yapraklarının suya dökülüp, serpilme anına denk gelir. Bitkilerin hareketi ve renk vermelerinden etkilenerek o bölgede bulunan bitkileri toplayarak yıllarca bu bitkilerin çaylarını içer. Suya düşüp renk verişine şahit olur. Bitki çayları bitkinin üç farklı bölümünden yapılır. Bunlar;
 

• Yaprak çaylar
 

• Kök çay
 

• Çiçek çay
 

Yaprak çaylar
 

Koruyucu özelikleri vardır. Kan basıncını düzenlemekte yardımcı olmaktadır. Cilde ve saça çok iyi bir bakım sağlamaktadır. Biberiye, papatya ve nane gibi yapraklar örnektir.
 

Kök çay

İsminden de anlaşıldığı gibi bitkinin köklerinden yapılan çaylardır. Kök çayları diyet listelerinde ve zayıflamak isteyen bireylerin en çok kullandığı çaylar listesindedir. Zencefil, zerdeçal gibi bitkiler kök çaylarına örnektir. Genel olarak zayıfla amacıyla kullanılan çaylardır. Zencefil soğuk algınlığına iyi gelir.
 

Çiçek çaylar

Yalnızca görsellikte değil sağlıkta da hayranlık uyandıran çiçekler şifa dağıtmaktadır. Papatya, ekinezya, gül çayı örnektir. Bitki çaylarının hazırlanması oldukça basittir. Bitkileri kaynamak üzere ocağa bırakılan suya bırakın kaynadıktan hemen sonra ocağı kapatın ve bir süre bekleyin. Birkaç dakika içinde çay demini bırakır v bitki çayı içmeye hazır hale gelir. Tahmini 4/5 dakika bekletmek bitki çayının demlenmesi için yeterli süredir. Uzun bekletirseniz çay hoşlanmayacağınız bir tat alabilir. Özenle yapmanız gereken husus suyun iyice kaynadığından emin okunduktan sonra bardağa boşaltmak çünkü yeşil çay en iyi 80-85 derece suyla demlenmelidir.
 

Bitki Çayı Çeşitleri

Senelerdir sağlık, mutlu yaşam, bakım gibi saymakla bitiremeyeceğimiz alanlarda kullanılan bitki çaylarının yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Buz gibi kış günlerinde içimizi yumuşatacak ya da yazın kavurucu sıcaklığında soğuk bitki çayı çeşitleri keyifle içilmektedir. Bitki çayı çeşitlerine örnek verecek olursak;
 

Tarhun Çayı

Avrupa’da yetişmektedir. Uyku sorununa çok iyi geldiği bilinir. C ve B vitaminleri yönünden oldukça zengin olan Tarhun çayı özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok etkilidir.
 

Zencefil Çayı

Asya’nın tropikal bölgelerinde yetişmekte olan zencefil soğuk algınlığı, balgamlı öksürük, mide ağrıları gibi saymakla bitmeyecek kadar şifa dağıtır.
 

Sinameki Çayı

Sudan ve Ortadoğu’da yetişir. İştah kapatıcı özelliği vardır. Sindirime iyi geldiği bilinmektedir.
 

Rezene Çayı

Kadınların en gözde çayları arasındadır rezene. Sakinleştirici ve zayıflatıcı etkisi vardır.
 

Lavanta Çayı

Bitki çayları arasında en hoş çaylar arasında yer almaktadır. Vücudu rahatlatma, solunum yolunda nefes alıp vermede yardımcı olmaktadır. Dönemsel savcılara iyi gelmektedir.
 

Sarı Kantaron Çayı

Yıldız şeklini anımsatan sarı kantaron Afrika, Asya ve Amerika’da yetişmektedir. Depresyon tedavisinde özelikle tercih edilmektedir.
 

Papatya Çayı

Uyku problemini düşmanı olan papatya çayı yaşlı bireyler tarafından çok fazla tercih edilmektedir.
 

Yeşil Çay

Tarihi çok eskiye dayanan yeşil çay kilo vermede oldukça faydalıdır. Kolesterol ve kansere savaş açmaktadır.
 

Ada Çayı

Stres, anksiyete, depresyon ya da çeşitli ruhsal ve psikolojik rahatsızlık için favorilerde önerilen ada çayı adeta zihinle İletişim kuran bir bitki çayı türüdür.
 

Kuşburnu Çayı

İstatistiklere göre en çok sevilen ve tercih edilen bitki çaylarından biridir kuşburnu çayı eklem ağrılarına iyi gelmesiyle bilinmektedir. Vücuttaki hastalıklarla mücadele eder. Sindirim sistemi düzeninde etkilidir.
 

Ihlamur Çayı

Kış aylarının gözdesi olan bitki çaylarındandır. Eşsiz kokusu ve lezzetli tadı ile birçok derde şifa olmaktadır ıhlamur çayı.