Meyve özlerinden doğal olarak üretilerek yapılan meyve suyu yemeklerin yanında tüketilmektedir. Ayrıca yazın serinlemek için tüketilen meyve suyu çeşitlerinde de çok fazla artış olmaktadır.
 

Meyve Suyu Çeşitleri

Türkiye'de her geçen gün daha fazla tüketilmektedir. Meyve suyu üretimi için birçok yöntem kullanılmaktadır. Sıkma ve ezme en çok kullanılan yöntemlerdendir. Meyveler özlerinden lif ve küspelerini ayırarak kutulanır. Bu aşamada kimi firmalar şeker veya tatlandırıcı kullanırken çoğu üretici firma özellikle uzak durur.
 

Posalarının sıkılarak çıkarılmasıyla meyveler bir miktar lif kaybına uğramaktadır. Vitaminler ve kalori bakımından çok zengindir. Meyve suyunun besin değeri vücudun doğal tatlı ihtiyacını gidermesi bakımından en doğal besin kaynağıdır.
 

Taze sıkılmış meyve suyu, vitamin, kalori ve antioksidan ihtiyacını gidermektedir. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, demir ve çinko mineraller içermektedir. Kişinin günlük olarak 250 ml tüketmesi gerekir. Bir kişinin sağlıklı bir yaşam biçimi için en ideal olan miktardır. Diyet uygulayanlar günlük doğal şekeri ve sıvı tüketimini bu şekilde alabilirler.
 

Meyve Suyu Çeşitleri olarak;
 

• Ananas suyu
 

• Portakal suyu
 

• Elma suyu
 

• Kayısı nektarı
 

• Mandalina suyu
 

• Nar suyu
 

• Vişne suyu
 

• Üzüm suyu
 

• Şeftali suyu
 

En fazla tüketilen meyve sularıdır. Ayrıca karışık meyve suyu çeşitleri de oldukça çok tüketilmektedir. Hatta bazı firmalar tropikal meyve suyu üretimlerindeki lezzeti vazgeçilmez bir hale dönüşmüştür.
 

Meyve Suyunun Faydaları

İnsan, sağlığının devamlılığı için besin değeri yüksek olan gıdalar tüketmelidir. Ayrıca bağışıklık sisteminin de güçlü olması gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler özellikle vitamin, mineral ve antioksidan barındıran besinlerdir. Ve bol miktarda tüketilmelidir.
 

Meyve suyunun faydaları bu anlamda vücudun ihtiyaç duyduğu birçok vitamini ve mineralleri içinde barındırır. Besin uzmanlarının yapmış olduğu açıklamalarda bu yöndedir. Vücudun direncini arttıran içinde en fazla A, C ve E vitamini olan besinler meyveler ve meyve sularıdır. Özellikle meyvelerin doğal şeker ihtiyacını karşılayan vitamin ve mineralleri barındırdığı için insan sağlığı bakımından çok faydalıdır. Bu nedenle gazlı içeceklerin yerini artık meyve suları almıştır. Meyve sularının vücuttaki enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliğinin yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendirerek vücudun direncini artırmaktadır.
 

Her besin yeterli miktarda ve dengeli olarak tüketilmelidir. Her şeyin aşırı kullanımı yarardan çok zarara neden olmaktadır. Meyve suyunun aşırı tüketiminde kan şekerinin yükselmesine sebebiyet vermektedir. Ayrıca şeker hastalığına, obezite ve eklem rahatsızlıklarına da davetiye çıkarabilir. Sınırı aşılmadan vücudun sahip olması gereken miktara göre tüketilmelidir.
 

Meyve suyu düzenli olarak tüketildiğinde vücut için oldukça faydalıdır. Her sabah içilen meyve suyu vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca kilo vermenizi de sağlar.
 

Doğal Meyve Suyu

Günümüzde artık insanlar beslenme şekline çok dikkat etmeye başlamıştır. Fast Food tarzı beslenmeyi tercih edenlerin yanı sıra doğal beslenmeye önem verenlerin sayısı gittikçe artmaktadır. Doğal beslenmeye yönelenlerin içecek tüketimleri de yine doğal olan meyve suyu tercihi yönündedir. Organik meyve suyu tüketimine ağırlık verilmesi firmaların bu yöndeki talepleri karşılamaları adına hızlı bir adım atmaktadır. Ve tüketicinin ihtiyacını sağlamaya çalışmaktadırlar. Taneli meyve suyu ve karışık meyve suyu üreten ve satışını gerçekleştiren birçok firma bulunur. Burada önemli olan katkı maddesi içermemelidir. Bunun için konsantre meyve suyu da doğal meyve suyunun kullanım süresinin uzatmak için kullanılan bir yöntemdir. Çok sağlıklı ve doğal bir yöntemdir.
 

Meyve suyu fiyatları firmaların belirlediği fiyatlara göre değişmektedir. Meyve suyu temin ederken 1 litrelik ile 200 ml’lik ambalajları tercih edebilirsiniz. 200 ml’lik meyve suyu çoklu paket seçimlerinizde çok daha avantajlı hale gelebilirsiniz.