Sade olarak tüketilen maden sularının çeşitleri arasında meyveli maden suyu da bulunmaktadır. Meyveli maden sularının yapım aşamasında, çeşitli aromalardan ( Çilek, elma, ahududu, böğürtlen vs.) faydalanılmıştır. Peki, sade olarak ta tüketilebilen meyveli maden sularının ne gibi faydaları bulunmaktadır?
 

Meyveli Maden Suyu Çeşitleri

Mineral ve magnezyum birleşimlerinden meydana gelen maden suları, % 100 doğal meyve aromalarını bir arada bulundurmaktadır. Meyveli maden suyu çeşitleri, birbirinden farklı aromaların birleşimlerinden meydana gelmekte olup limonlu, karpuzlu, vişneli ve elmalı çeşitleri bulunmaktadır.
 

-Limonlu maden suyu: Yemeklerden sonra sıklıkla tercih edilen maden suları içerisinde limonlu sodanın önemli bir yeri bulunmaktadır. Bunun nedeni ise limonlu sodanın özellikle sindirim sistemi üzerinde fazlası ile etkili olmasıdır. Bunun yanı sıra pek çok faydası olan limonlu maden suyu, en fazla tüketilen içecekler arasında yer almaktadır.
 

İnsan sağlığı açısından pek çok önemi ve faydası bulunan limonlu soda, aynı zamanda lezzeti yönünden de keyifle tüketilebilen bir içecektir. Peki, limonlu maden suyunun ne gibi yararları bulunmaktadır?
 

1- Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu kalkan görevi görmektedir.
 

2- Cildi parlatarak güzel bir görünüm etkisi yaratır.
 

3- Yemek sonrasında özellikle mideyi rahatlatıcı etkiye sahiptir.
 

4- Vücudun gereksinim duymuş olduğu mineraller bakımından fazlası ile zengindir.
 

5- Enfeksiyonlara karşı da oldukça önemli mücadele etkisi göstermektedir.
 

6- Böbrek ve idrar yolu iltihaplanmalarının önüne geçer.
 

- Karpuzlu maden suları: Ferahlatıcı etkisi ile bilinen bir diğer maden suyu çeşidi, karpuzlu maden suyudur. İçerisinde yer alan lif sayesinde bağırsak sistemini ve mide sistemini düzenlemektedir. Bu bakımdan hazımsızlık ve kabızlık gibi problemlerin de önüne geçmektedir. Likopen içeriği ile bilinen karpuz, kansere neden olan doku hasarlarını önlemede büyük bir kılavuz rolü üstlenmektedir. Ayrıca yüksek miktarda bulunan antioksidan sayesinde vücutta oluşan zararlı toksinleri önlemektedir. Dolayısı ile gerek lezzeti gerekse ferahlatıcı etkisinden dolayı en fazla tüketilen içecek grubu içerisinde yer almaktadır.
 

- Vişneli maden suları: Belirli oranlarda vişne suyunun ve sodanın karıştırılması ile ortaya çıkan bir içecektir. Vişne suyunun bilindiği üzere insan sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır. Yaz aylarının vazgeçilmez içecekleri arasında yer alan vişneli maden suyu faydalarından kısaca özetlemek gerekirse;
 

1-Vücut direncini arttırarak toksinleri temizlemektedir.
 

2-Bağırsak fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlamaktadır.
 

3-Kalp hatalıklarını önleyerek iltihaplanmaları yok etmektedir.
 

4-Sinir hücrelerini yatıştırmaktadır.
 

5- Saçlara ve cilde canlılık kazandırmaktadır.
 

-Elmalı maden suyu: İçeriğinde elma aroması ve doğal mineral su bulunan bir içecektir. Elmanın içeriğinde bulunan lifin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır. A, C, E Vitaminlerinin yanı sıra çeşitli antioksidan içeriğine sahiptir. Buna ek olarak cildi besleyerek yaşlanmayı geciktirmektedir.
 

Maden Suyu Faydaları

Maden sularının insan sağlığına pek çok açıdan faydası bulunmaktadır. Peki, sade olarak ta tüketilebilen meyveli maden sularının ne gibi faydaları bulunmaktadır?
 

1-Maden sularının içeriğindeki florür ve kalsiyumun, dişi ve diş etlerini koruyucu etkisi bulunmaktadır.
 

2-Sinir sisteminde yer alan uyarı sistemini güçlendirmektedir.
 

3-Maden sularının içeriğinde yer alan magnezyumun kalp sağlığını koruduğu bilinmektedir.
 

4-Kas ağrılarını gidererek krampı önlemektedir.
 

5-Kemik sağlığını koruyarak daha da güçlenmesine ön ayak olmaktadır.
 

6-Hamilelerin magnezyum ve kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır.
 

7-Kalın bağırsak ve safra kesesi fonksiyonlarının işlevinde büyük bir rol oynamaktadır.
 

8-Saçları ve cildi besleyerek cilde ve saça canlılık kazandırmaktadır.
 

9-Sindirim sistemini rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır.
 

Maden suyu fiyatları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, atsepete.com.tr adresine giriş yapmanız yeterlidir.