Peynirler, sütten elde edilen bol çeşitliliğe sahip, sofralarımızın vazgeçilmezi olan besin türüdür. Hemen hemen her yaştaki kişinin sevdiği peynirler, vücudun kalsiyum açısından da alması gereken oranı karşılamaktadır. Kalsiyum, protein ve B2 vitamini bakımından zengin olan peynir, insan sağlığı için çok faydalıdır. Beyaz Peynir Kalori Değeri: 100 gramında 309 kcal kalori, ayrıca besinin 1 Dilim yani 30 gramlık miktarında Beyaz Peynir 93 kalori bulunmaktadır.
 

Peynirin Faydaları Nelerdir?

Sofraları zenginleştiren peynir, çeşitleri ile insan sağlığına ve cildine faydaları çok fazladır. A, C, D, E ve K vitaminleri bulundurarak insan vücudundaki ihtiyaçları karşılar. B12 ve B6 vitaminleri de içerdiği için organizmaların sağlığı için faydalıdır. Peynir, insan vücudunda beyinden, kemik sağlığına kadar insan vücuduna birçok faydası mevcuttur. Bunlar dışında peynirler, protein açısından da zengin bir besindir. Peynir çeşitlerinin insan vücuduna faydalarını sıralayacak olursak;
 

- Genellikle sabah kahvaltıda tüketilen peynirler, kilo alımının kontrolünü sağlar ve kilo vermenize bile yardımcı olmaktadır.
 

- Kalsiyum açısından zengin olan peynirler, diş minesine yararlıdır, çürümeyi önler ve dişleri güçlendirir.
 

- Vücudun kalsiyum açısından ihtiyacını karşılar.
 

- İçerisinde bulunduğu vitaminler sayesinde sinir sistemini güçlendirir.
 

- Kemik erimesini de önleyen peynirler, kemik yapısını güçlendirir.
 

- Diyabete karşı koruyan peynir, kalp rahatsızlıklarının riskini de azaltmaktadır.
 

- Yüksek tansiyonu düşürür.
 

- Yorgunluk ve strese karşı iyi gelir.
 

- Tümör oluşumunu engeller.
 

- Migren ağrısına iyi gelir.
 

- Uyku problemini çözer.
 

- Tükürük salgılanmasını sağlar.
 

Bağırsak bakterilerini de korur.
 

İnsan sağlığına faydalarının yanı sıra cilde de faydaları mevcuttur. Cilde faydaları;

- Cildi canlandırır ve gençleştirir.
 

- Yıpranmış cildi onarır.
 

- Cilt gözeneklerini besleyerek iyileştirir.
 

- Peynir içerisindeki vitaminler sayesinde cildin erken yaşlanmasını önler.
 

Peynir Altı Suyunun Faydaları Nelerdir?

Peynir altı suyu; pek çok kişi tarafından sağlığa faydası bilinmeyen peynir yapımında peynirin süzülmesi ile altında biriken sıvıya denmektedir. Peynir, sütün kaynatıldıktan sonra maya ve asit katılarak pıhtılaştırılması sonucu elde edilmektedir. Bu pıhtının dışında kalan yeşil sarı arası renkte bulunan sıvı peynir altı suyu olarak adlandırılır. Bu peynir altı sıvının faydaları ise peynir kadar insan vücuduna faydaları mevcuttur.
 

- Peynir altı suyunun birçok kanser türüne iyi geldiği ve kanserleri önleyici özelliği bulunduğu ve özellikle kadınlarda rahim ve göğüs kanseri, erkeklerde ise prostat kanseri riskini düşürmesi ile de bilinmektedir.
 

- Peynir altı suyu ile hazırlanan içecekler vücutta kalsiyum emilimini artırır ve ileri yaşlarda görülen kemik erimesi rahatsızlığı olan hastaların beslenmesinde de oldukça önemli ve etkili bir sıvıdır.
 

- Peynir suyunun içeriğinde bulunan enzimlerden dolayı antibiyotik etkisi gösterir. Böylece vücut içinde oluşan mikropların oluşmasına engeller.
 

- Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 

- Şişkinliği giderir ve mide problemlerine iyi gelir.
 

Peynir Çeşitleri Nelerdir?

Atsepete’de yer alan peynir çeşitleri, uygun fiyata alabileceğiniz her bütçeye uygun, sofranızın olmazsa olmazıdır. Pek çok çeşidi bulunan peynirlerin, faydaları genellikle aynı olmasına rağmen değişiklikler gösterebilmektedir. Atsepete’de yer alan peynir çeşitleri kısaca şu şekildedir;
 

- Kaşar Peynir
 

- Lor Peyniri
 

- Üçgen Beyaz Peynir
 

- Süzme Peynir
 

- Yöresel Peynirler
 

- Eritme Peyniri
 

Peynir Fiyatları

Peynirler boyutlarına ve peynir çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Atsepete’de yer alan peynirler, her bütçeye uygun, herkesin sofrasında bulundurabileceği ölçülerde olan peynirlerdir. En uygun peynir fiyatlarını ve sodexo ile online market alışverişi avantajını Atsepete’de bulabilirsiniz.