Bilim adamları mor renge sahip olan şalgam suyunun doğal antioksidan kaynağı olduğunu belirtiyorlar. Şalgam suyu da bunların başında gelen lezzetli içeceklerdendir.
 

Şalgam Suyu Çeşitleri

Şalgam suyunun ana maddesi mor havuçtur. Bunlarla beraber şalgam turpu, su, tuz, acı biber süsü de şalgam suyunun yapımında kullanılan doğal maddelerle karıştırılıp mayalanır. Ülkemizde Adana Çukurova yöresinde yetişir. Besin değeri oldukça yüksek olan şalgam hem turşu hem de su olarak tüketilir. Yüksek besin değerine sahip olan şalgam suyu yüzyıllar boyunca tıp tedavisinde kullanılmıştır. Mideye oldukça faydası olan bu bitki daha çok et yemekleri ile beraber tüketildiğinde mide hazmını kolaylaştırır. Şalgam suyunun içeriğinde karbonhidrat, sodyum, demir, vitamin, magnezyum, lif, fosfor ve tayamın bulunur. Anemi hastalığının nedeni olan hemoglobinin düşmesi ile rahatsızlık baş gösterir. Bu durumda şalgam suyu tüketilirse hemoglobin hücrelerini yükselten demirin değeri artar ve vücut tekrar düzene girer. Düzenli tüketildiğinde ise rahatsızlığın yaşanması engellenir. Şalgam suyu düzenli tüketildiğinde sağlıklı kilo vermede oldukça etkilidir. Tıp uzmanları vitamin ve mineral bakımından zengin değerlere sahip olan şalgamın mangal türü yemeklerde şalgamın içine limon sıkılarak tüketilmesini tavsiye etmektedir. Çünkü limondaki asidik özelliği ve şalgamın besin değerinin yüksek olması ile vücutta oluşan yağı engellemiş olur. Ayrıca vücudun kısa sürede toksin atmasını da sağlarsınız. Acılı şalgam, acısız şalgam ve posalı olarak üretilen çeşitlerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Her damak tadına uygun olarak üretilen şalgam suyunun hayatınızda daha çok yer almasını sağlamalısınız. Doğal ve katkısız şalgam suyu tüketimi ile güçlü ve sağlıklı ve bir bağışıklık sistemine sahip olabilirsiniz.
 

Şalgam Suyu Faydaları Nelerdir?

Şalgam suyunun oldukça güçlü bir içeriği vardır. Bu içeriği sayesinde vücuda olan faydaları;
 

• Ağız içi enfeksiyonunu önler, yemek borusu, mide ve bağırsakta bulunan toksinleri dışarı atar.
 

• Kalsiyum, potasyum ve demir zengini olan bu besin kemik gelişimini de katkıda bulunur. Kemik erimesini ve kireçlenmeyi önler.
 

• Kuru öksürük ve boğaz iltihaplanmasını engeller. A vitamini sayesinde akciğer rahatsızlıklarını engeller.
 

• C vitamini deposu ile cilt kırışıklığını engeller. Yaşlanmayı geciktirir.
 

• Çıban, apse, egzama rahatsızlıklarında tonik niyetine kullanabilirsiniz.
 

• Damar tıkanıklıklarına engel olarak, kolesterolü düşürür.
 

• Mideyi rahatlatır, karaciğere iyi gelir.
 

• Kemikleri ve dişleri kuvvetlendirir.
 

• A, B, C vitamini içeriğiyle göz, damar ve kalp sağlığı için oldukça faydalıdır.
 

• Stresi önler, sakinleştirici etkisi vardır.
 

• Romatizma hastalıklarını önler.
 

• Böbrek taşının düşmesine yardımcı olur.
 

Şalgam Suyu Fiyatları

Tadı, lezzeti ve zengin vitaminleri ile şalgam suyunun faydaları saymakla bitmez. Doğal ve katkısız bir besin kaynağı olan şalgam suyu içinde barındırdığı C ve A vitamini sayesinde fazla kiloların atılmasında yardımcı olmaktadır. C vitamini içeriyi fazla olduğu için hem kışın hem yazın tüketilebilir. Katıksız şalgam suyu vücuttan mikrop ve bakteri atma özelliği olması nedeniyle bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Tüm bu sebeplerden dolayı virüslerin vücuda girmesini zorlaştırdığı gibi hastalıklardan da korur. Vücuda çok faydası olan şalgam suyunu üretici firmalar cam şişede ve pet şişelerde tüketicilere sunmaktadır. Ülkemizde çok fazla tüketildiği için yoğun ilgi görmektedir. Bu nedenle içecek üreten firmaların hemen hepsi 3’lü - 12’li ve ekonomik boy olan 5 litrelik olarak üretim yapmaktadır. Her bütçeye uygun olarak üretilen şalgam suyunu atıştırmalıkların yanında kullanabileceğiniz 1 litre ve 2 litrelik paketlerini de tercih edebilirsiniz. Şalgam suyu doğal ve katkısız olarak üretildiği için kapağı açıldıktan sonra çabuk tüketilmeli ve buzdolabında saklanmalıdır.