Süt; su, yağ, protein ve laktoz olmak üzere 4 temel bileşenden oluşur. Yağlar, tat ve kıvam üzerinde büyük role sahiptir. Sütün ısıl işlem görmesi veya hayvanın beslenme koşulları gibi pek çok faktör, sütte tat ve koku değişikliği oluşturabilmektedir. Süt aynı zamanda kalsiyum ve fosfor minerallerinden zengin bir besindir. B grubu vitaminlerin kaynağı olarak görülür (Riboflavin gibi). Süt proteinleri, vücutta büyüme ve gelişmeye katkı sağlar. Süt içinde bulundurduğu besin zenginliğinden de doku farklılaşmasında etkilidir.
 

Süt Çeşitleri Nelerdir?

Süt elde etmek için inek, koyun, deve, keçi ve manda gibi hayvanlardan yararlanılabilir. Günlük hayatımızda kullandığımız süt genellikle inek sütüdür. Dünyada da popüler olan inek sütü; yüksek protein içermekte ve vücudun proteini sentezlemek için ihtiyacı olan amino asiti barındırmaktadır. Kalsiyum ve B12 vitamini de içeren inek sütü, bir kişinin günlük ihtiyacı olan tüm kalsiyumu sütten karşılayabilir, ayrıca doğal hayvansal B12 vitaminini de inek sütünden alabilir. İnek sütü, güçlü kemik ve kas yapısı için gereklidir. Alkali bir sıvı olduğu için ağız içi asit oluşumunu, plak oluşumunu ve diş çürümelerini de önler. Aynı zamanda inek sütünün içinde bulunduğu vitaminler, beyin ve sinir sistemi için önemlidir aynı zamanda kan dolaşımı sağlığı için de faydalıdır.
 

Meyveli sütler, genellikle çocukların sütü sevmeleri ve süt tüketimini arttırmak için kullanılan sütlerdir. Diğer sütlere göre daha az vitamin ve faydası olmasına rağmen, sağlığa olan faydaları göz ardı edilmemelidir. Meyve sütünde kendi içerisinde pek çok çeşitleri bulunmaktadır; muzlu, çikolatalı, kakaolu ve çilekli gibi bilindik meyveli sütler dışında başka çeşitleri de mevcuttur.
 

Proteinli sütler, içerisinde daha fazla protein bulunan sütler genellikle sporcular tarafından tercih edilmektedir.
 

Sütün İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Süt çeşitleri, yüksek kalsiyum kaynağı olduğundan dolayı kemik gelişiminde etkisi çok büyüktür. Sade sütler gibi meyveli sütler de mevcuttur. Çocukların sütleri sevmemesi olası bir durumdur. Bu gibi durumlarda meyveli sütlerden yararlanılabilmektedir. Sütün faydalarını kısaca açıklamak gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz;
 

- Yüksek mineraller içermektedir.
 

- Kalsiyum kaynağı olduğu için süt hem diş sağlığında hem de kemik gelişiminde önemli bir rol oynar.
 

- D vitamini ihtiyacını karşılayan süt, ileri ki yaşlarda kemik erimesinin oluşmasını da engeller.
 

- Protein içeriği sayesinde dokularda gelişim sağlar.
 

- Enerji verir.
 

- Hafızayı kuvvetlendirici özelliği ile de insan sağlığına faydaları mevcuttur.
 

- Yarım yağlı ya da az yağlı sütler yağ yakımını hızlandırmaktadır.
 

- Ödem atmanıza da yardımcı olur.
 

Hem insan sağlığı için hem de güzellik açısından da sütün etkilerini görebiliriz.
 

- Saçların uzamasına yardımcı olur.
 

- Cildin yenilenmesini sağlar.
 

- Tırnak kırılmasını engeller.
 

- Uyku düzenini sağlamaya yardımcı olur.
 

Süt Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Süt, hem sağlık açısından hem de güzellik açısından insana birçok fayda sağlamaktadır. Süt, hem sağlık açısından hem de güzellik açısından insana birçok fayda sağlamaktadır.
 

- Hipertansiyon
 

- Kolesterol
 

- Kalp ve damar hastalıkları
 

- Bağırsak rahatsızlıkları
 

- Kronik bronşit
 

- Açık yaraların hızlı iyileşmesi
 

- Kanser gibi hastalıklarda süt kullanımı etkili olmaktadır.
 

Faydaları ile ön plana çıkan sütler, uygun süt fiyatları ile atsepete’de.
 

Süt Kaç Kaloridir?

Tam yağlı bir bardak sütün kalorisi 128 kcal, 100 ml Tam Yağlı İnek Sütünün İçeriği;
 

- 87,5 gr su
 

- 3,3 gr protein
 

- 3,5 gr yağ
 

- 4,8 gr karbonhidrat
 

Yarım yağlı bir bardak sütün kalorisi 94 kcal , yağsız 1 bardak diyet (light) sütün kalorisi ise 62 kcal olarak söyleyebiliriz.
 

Günde Ne Kadar Süt İçilmelidir?

İçerisinde laktoz bulunan sütler, çok fazla içildiği zaman rahatsızlık hissi verebilmektedir. Bundan dolayı doktorlar 400ml geçmesini pek tavsiye etmemektedir. Günde 2 bardak içilmesi uygun bulunmaktadır.