İçerisinde pek çok vitamini barındıran tereyağı her evde bulunması gereken ürünlerden biridir. Tereyağının %80nini süt yağı oluşturmaktadır. Geri kalan kısmını süt şekeri, D vitamini, protein ve faydalı vitaminlerden oluşturmaktadır. Tereyağlarında bulunun D vitamini ile kemiklerin güçlenmesini sağlayan kalsiyumu içerisinde bulundurmaktadır. Düzenli olarak tereyağı tüketiminde kemik hastalıklarının riskini azaltabilirsiniz.
 

Terayağının Faydaları

Yağda çözünen vitaminlerin emilimini kolaylaştıran tereyağı, tüketilmesi gereken gıdalardandır. Günlük olarak belli düzeyde tüketilmesi önerilen tereyağı, zengin besin değerleri sayesinde vitamin ve mineralleri karşılar. Tereyağının faydalarını kısacası açıklamak gerekirse;
 

- Asit dengesini sağlayan tereyağı vücuttaki iltihaplanmayı önler.
 

- Ölçülü miktarda tüketilmesi gereken tereyağı, dolaşım sistemini koruyarak, kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir.
 

- Antioksidan içeren insan sağlığına faydaları besinleri sayesinde vücudun toksinlerden arınmasını sağlar.
 

- Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
 

- İçerisindeki mineraller ve vitaminler sayesinde birçok hastalığa karşı vücudunuzun ihtiyacı olduğu besin değerlerini günlük olarak alabilirsiniz.
 

- Sağlıklı hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
 

- Kemiklerin kireçlenmesine de iyi gelen tereyağı, kireçlenmeyi önlemektedir.
 

- İçerisindeki mineraller göz sağlığına da iyi gelmektedir.
 

- Mideye ve bağırsaklara da etkisini göstererek sindirimi hızlandırır.
 

- Zararlı kolesterolün düşmesine yardımcı olur.
 

- Antimantar, iltihap giderici özelliği ve bulaşıcı hastalıkları önleyici özelliğe sahip olan tereyağı pek çok insan sağlığına faydaları vardır.
 

Tereyağının Besin Değerleri Nelerdir?

- Karbonhidrat (g) 0.01
 

- Protein (g) 0.17
 

- Yağ (g) 16.22
 

- Kolesterol (mg) 38.2
 

- Sodyum (mg) 2.2
 

- Potasyum (mg) 4.8
 

- Kalsiyum (mg) 4.8
 

- Vitamin A (iu) 111.8
 

Tereyağı Fiyatları

Tereyağının besin değerleri değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebeple tereyağı fiyatları da değişiklik göstermektedir. Uygun tereyağı fiyatları farklı çeşit ve boyutlarda atsepete’de.
 

Tereyağı Kaç Kaloridir?

Tereyağları fazla kullanılmaması gereken besinlerdendir. 100 gram tereyağın kalorisi, ürüne göre değişiklik gösterse de 716.8 kcal’dır.
 

Tereyağı Bozulur Mu?

Tereyağının bozulmaması için dikkatli şekilde saklanmalıdır. Süt ürünleri barındıran tereyağı diğer süt ürünleri gibi çabuk bozulma göstermez. Tereyağı yüksek yağ içeriğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde yoğun ve sürülebilir bir yapıya sahiptir. Ayrıca daha rahat pişirme ve sürme işlemleri için tereyağını oda sıcaklığında da saklayabilirsiniz. Yağ oranının diğer süt ürünlerine göre yüksek olması sayesinde de diğer süt ürünlerinde oluşma riski yüksek olan bakterilerin gelişimi tereyağında daha azdır.
 

Dışarıda saklanması halinde ısı, sıcaklık ve oksijene maruz kalabilecek olan tereyağı, her ne kadar bakteri gelişimi diğer süt ürünlerine oranla az olsa da kokusunda ve renginde değişiklikler meydana gelebilecek ve bozulabilecektir. Bu yüzden doğru koşullarda saklanmalı ve renginde veya kokusunda bir değişiklik söz konusu olduğunda tüketilmemelidir. Tuzlanmış tereyağının daha uzun süre dayandığı ve bakteri oluşumunun daha geç meydana geldiği görülmüştür.
 

Oda sıcaklığında saklanması çok tavsiye edilmeyen tereyağını, buzdolabında saklamak tuzlanmamış, işlem görmemiş veya pastörize edilmemiş tereyağının bakteri oluşumunu minimize etmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda tuzlanmış tereyağı ise oda sıcaklığında kaldığı zaman bir ay tazeliğini korurken, buzdolabında saklanan tuzlanmış tereyağı, oksijen, ısı ve sıcaklık gibi faktörlerden korunduğu için daha fazla tazeliğini koruduğu görülmüştür.
 

Oda Sıcaklığında Saklanacak Tereyağında Nelere Dikkat Edilmelidir?

- Kullanılacak miktar kadarının küçük miktarlar halinde kesilerek oda sıcaklığında bekletilmesi ama kullanılmayacak kısmın buzdolabında saklanması daha uygun olacaktır.
 

- Işıktan ve ısıdan korumak adına kapalı ve opak kaplar kullanılmalıdır.
 

- Oksijene maruz kaldığında bozulma gösteren tereyağı, hava almayan kaplarda saklanmalıdır.
 

- Güneş ışığı, ocak veya diğer ısı kaynaklarına maruz kalmasını önleyecek şekilde, direk maruziyeti önlenmelidir.
 

- Sıcak oda sıcaklığının altına düştüğünde dışarıda saklanmalıdır.