Toz içecekler, aromalı jel türü kimyasal karışımlar ile elde edilmesinin ardından farklı yöntemler ile kurutularak toz haline getirilen bir içecek grubudur. İçeriğinde kullanılmış olan aroma esasına dayanarak su ile karıştırıldığı zaman da benzer bir tat elde edilebilmektedir. Birbirinden farklı markalara ev sahipliği yapan toz içecekleri atsepete.com.tr adresinden bulabilir ve bu keyifli içecekleri sizler de tadabilirsiniz.
 

Pratik Toz İçecek Çeşitleri

Toz içecek çeşitleri, birbirinden farklı aromalara sahiptir. Stoklarımızda yer alan pratik toz içecekler ise şunlardır;
 

- Sütlü-kakaolu içecek,
 

- Sütlü salep
 

- Elma aromalı içecek tozu,
 

- Kekik aromalı içecek tozu,
 

- Portakal aromalı toz içecek
 

- İçilebilir çikolata
 

- Sütlü ve muzlu toz içecek
 

- Şeftali aromalı içecek
 

Toz İçecek Nasıl Kullanılır?

Toz içecek yapımında kullanılan çeşitli aromalar, özellikle yaz aylarında serinletici etki yaratan lezzetli aromalardır. Toz içecekler, gerek yazın gerekse kışın her türlü tatlı çeşitlerinin yanı sıra yapılabilmektedir. Peki, aromalı toz içecek nasıl tüketilmektedir? Çeşitli aromalar ile tatlandırılan bu içeceklerin yapılışı şu şekildedir;
 

Oralet: Suda çözünebilen bir içecek olması sebebi ile içerisinde çeşitli meyve özleri ile birlikte aromalar bulunmaktadır. Oralet, ilk olarak portakal aromalı bir içecek olarak raflarda yerini almıştır. Ardından limon, kuşburnu, kivili toz içecekler olarak kullanılmıştır. Farklı aromalar ile yapılabilen bu toz içeceğin yapım aşaması ise şu şekildedir;
 

Portakallı ve diğer aromalı toz içeceklerin yapım oldukça basit olup kış aylarında suya karıştırılarak yaz aylarında ise buz ilavesi ile soğuk içecek şeklinde içilebilmektedir. Çeşitli aromalar ile tatlandırılan toz içecek, pasta, muhallebi, oraletli kek gibi tatlıların yapımında tat ve renk vermesi amacı ile kullanılmaktadır.
 

Sütlü salep: Salep toz içeceğin yapımı, diğer aromalı içecekler gibi basit bir yöntemle yapılmaktadır. Bunun için öncelikle şeker ve salebin bir kabın içerisinde karıştırılmasının ardından hafif olarak ısıtılmış sütün içerisine ilave edilmektedir. Sürekli olarak karıştırılması öngörülen bu toz içecekte amaç, salebin topraklanmasını önlemektir. Özellikle kış aylarında tercih edilen bu toz içeceğin üzerine tarçın eklenmesi ile birlikte keyifli bir lezzet yolculuğuna çıkmış olacaksınız. Aynı zamanda salep, tatlı türü besinler ile de tüketilebilmektedir.
 

Kekik aromalı içecek tozu: Doğal şifa deposu olan kekiğin faydaları saymakla bitmez. Sindirim sistemine pek çok açıdan fayda sağladığı gibi iltihaplanmayı da giderici özelliği bulunmaktadır. İçerisinde şeker, asitlik düzenleyici, aroma verici, topraklanmayı önleyici, renklendirici ve askorbik asit bulunmaktadır.
 

Kekik aromalı içecek tozun yapımı ise sıcak kullanım için, bir çay bardağı sıcak suyun içerisine 2-3 çay kaşığı kekik aromalı toz koyarak eriyinceye kadar karıştırılması gerekmektedir. Soğuk kullanım için ise; 1 su bardağı suya bir çorba kaşığı kekik tozu konularak karıştırılması gerekmektedir. Kekik aromalı içecek tozunun muhafaza edilebilmesi için ise serin ve kuru yerler gerekmektedir. Toz içeceğin güneş ışığından ve çocukların ulaşacağı yerlerden uzak tutulması gerekmektedir.
 

İçilebilir çikolata: Bir diğer toz içecek kapsamında yer alan içilebilir çikolata, süt içmenin en eğlenceli yoludur. Süt içilmesini eğlenceli hale getiren milkshake çeşitleri, geleneksel Türk lezzetleri ile harmanlanmıştır. İçilebilir çikolata kapsamında yer alan milkshake çeşitleri ocakta süt ile birlikte kaynatıldığı vakit, bitter çikolata eşliğinde eşsiz bir lezzet yaratacaktır. Üstelik içerisine naneli çikolata eklenmesi ile birlikte nane aromalı, portakal-çikolata eklenmesi ile portakal aromalı ve acı biberli çikolata eklenmesi ile birlikte acılı sıcak çikolata yapılabilmektedir. Böylelikle yeni tatlar üretilebilmiş olmaktadır.
 

Toz İçecek Fiyatları

Toz içecek fiyatları, aroması ve cinsine göre değişmekte olup daha ayrıntılı bilgiler için atsepete.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.